Středa, 06. prosinec 2023 | Svátek má Mikuláš Text je dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0 | Přihlášení

Citáty o knihách - 3. strana


Tip: u známých osobností se při najetí myší na jméno zobrazí krátké info o daném člověku.
Kniha, která nestojí za dvojí čtení, nestojí za jedno.Margaret Thatcherová
Reagan, Thatcherová a Jan Pavel II. tvořili trojici, která porazila sovětský komunismus a Říši zla. (citát z části názvu knihy)
Haruki Murakami
Všichni ustavičně ztrácíme něco důležitého... Důležité šance a možnosti, city, které se nedají ničím nahradit. To už je jeden ze smyslů lidské existence. Ale někde ve svých hlavách, aspoň já myslím, že v hlavách, máme každý takový malý pokojík, kam ukládáme vzpomínky na všecky ty ztracené věci. Takovou nějakou místnost s regály, jako máme tady v knihovně. A v jednom kuse vyplňujeme katalogizační lístky, abychom se ve své vlastní mysli ještě vůbec vyznali. Musíme v té místnosti zametat, větrat, vyměňovat květinám vodu. Jinými slovy: žiješ pak na věky ve své osobní knihovně. (Kafka na pobřeží)
Clive Staples Lewis
Strach je emoce; a je zhola nemožné - dokonce fyzicky nemožné - udržet si nějakou emoci dlouhou dobu. ... Krizové pocity jakéhokoli druhu jsou ze své povahy přechodné. Pocity přicházejí a odcházejí, a když přijdou, lze jich využít dobrým způsobem; nemohou však být naší pravidelnou duchovní stravou. [esej Poslední noc světa, kniha Sloni a kapradí, str. 61]
Siri Hustvedtová
V románech se dá najít emocionální pravda, kterou jinde nenajdete. Abyste napsali román, musíte se vžít do role jiného člověka. Nepíšete sami za sebe, ale za někoho jiného - taková proměna v někoho jiného je pramen divů.
Filozofie je zapsána do této veliké knihy, tj. vesmíru, který je neustále vystaven našemu pohledu, ale nemůže být pochopen, pokud se nejprve nenaučíme jeho jazyku, v němž je zapsán. Jeho jazykem je jazyk matematiky a jeho znaky jsou trojúhelníky, kruhy a další geometrické obrazce, bez nichž by nebylo možno sestavit byť jediné slovo. Bez těchto znaků a slov vesmírem člověk bloudí jako temným labyrintem.
Henry Theophilus Finck
Angličan je široko daleko tím nejkrásnějším tvorem na světě. (z knihy Romantic Love and Personal Beauty)
Francis Bacon
Dále, nebude od věci rozlišit tři druhy a, jakoby, stupně ambicí lidstva. První je těch, kteří touží rozšířit vlastní moc ve své rodné zemi, hrubý a zkažený druh. Druhý je těch, kteří usilují o rozšíření moci a vlády své země mezi lidmi. Tento je jistě důstojnější, ač neméně chtivý. Ale pokud člověk usiluje ustavit a rozšířit vládu a panství samotného lidského rodu nad světem, jeho ambice (má-li být zvána ambicí) je bezpochyby celistvější a vznešenější než ty předchozích druhů. Avšak vláda člověka nad věcmi záleží zcela na uměních a vědách. Neboť nemůžeme vládnout přírodě jinak, než jejím posloucháním. [Novum Organum, kniha I, aforizmus 28]
Anton Pavlovič Čechov
Medicína je mojou zákonnou manželkou a literatúra je mojou milenkou. Vždy keď ma jedna omrzí, strávim noc s druhou.
Arthur Schopenhauer
Aby sme mohli čítať dobré knihy, nesmieme čítať zlé, lebo život je krátky a naše sily sú ohraničené.
Každý z nás má v sebe obrovský potenciál dobrých vlastností i schopností, ktoré treba postupom času prebúdzať. (Niečo nové pre život, Dobrá kniha, Trnava 2006)Knihy boli moji živí priatelia. Bolo ich málo, ale vyčítala som z nich aj to, čo autori do nich nevložili.
Erasmus Rotterdamský
Tvoja knižnica je tvojím rajom.
Erasmus Rotterdamský
Nie tí miluju knihy, ktorí ich nedotknuté schovávajú v skriniach, ale tí, ktorí ich majú ustavične v rukách.
Johann Wolfgang Goethe
Sú knihy z ktorých sa o všetkom dozviete, ale nič nepochopíte.
Pre nevzdelaného človeka je prospešné čítať knihy s citátmi.
Oscar Wilde
Když je někdo do sebe zamilován, je to začátek románu, který bude trvat celý život.
Henry David Thoreau
Pospěšte, abyste přečetli nejlepší knihy. Není jich mnoho a může se státi, že váš život uplyne, než-li je přečtete.
Henry David Thoreau
Knihy jsou nahromaděným pokladem světa, vhodným dědictvím pokolení a národů.
Jan Sobotka
Aforismus je literární forma, která šetří nejen papír, ale i čtenáře.
© 2009–2019Citáty Ochrana údajů | Kontakt