Citáty o světě - 54. strana
Tip: u známých osobností se při najetí myší na jméno zobrazí krátké info o daném člověku.
Kdybych byl obmezen po všechny své dny na kout podkrovní světničky jako pavouk, svět by byl pro mne právě tak široký, pokud bych měl kolem sebe své myšlenky.
O těchto Vánocích se chceme společně se všemi lidmi dobré vůle modlit za svobodu. Svoboda, kterou si žádáme, se liší od svobody, kterou nám svět slibuje a dává. Svoboda, kterou nám svět nabízí, je postavena na moci a násilí. Hledáme takovou svobodu, které pramení ze spravedlnosti a lidské důstojnosti (při půlnoční mši v roce 2009).
Na světových univerzitách je mnohem víc jazykovědců, než kolik existuje živých jazyků. Lidé si dělají doktoráty na použití apostrofu ve francouzštině, a přitom stále nevíme ani to, kolik jazyků vlastně existuje.
Ničí nás Čína, svět nás nerespektuje, nechali jsme se převálcovat. Obchodní partneři a přátelé z Evropy i zbytku světa mi říkají, že Amerika ztratila respekt. Musíme se tomu postavit. Musíme to zvrátit.
Povinnost velkých zemí je sloužit a ne vládnout světu.
Slavný císaři! Je názorem mnoha osobností starých časů, že tento stvořený svět je z vůle Nejvyšší Inteligence (kterou je Bůh) uspořádán a usměrňován druhotnými inteligencemi… mezi nimi sedmi duchy, kteří jsou ustanoveni vládci sedmi planet… ze kterých, od počátku nebe a země, každý vládne světu 354 let a 4 měsíce po pořádku.
Každý den se rodím znovu, protože jsem šťasten, že jsem na světě.
Vlastní jména tvoří velmi zvláštní oblast slovníku: postrádají význam, slouží pouze denotaci, nikoliv bezprostřední komunikaci mezi lidmi; obracejí se k přírodě (ke konkrétně označovanému), ne k lidem; jsou to podobně jako indexy přímá spojení mezi sledy zvuků a součástmi okolního světa.
Když chcete být slavní, musíte něco dělat tak blbě, že tak blbě to nikdo ve světě neudělá.
Spisovatel Anthony Burgess tvrdil, že Skandinávci jsou národem, který ze všech národů na světě nejvíce vyžaduje, aby se respektovala pravidla. A jezdil všude možně, takže ví, o čem mluví. Určitým způsobem to přisuzoval skutečnosti, že Skandinávci nevěří v Boha.
Psaní písní mám jako koníček. Nejsem tím, koho nazýváte profesionálním tvůrcem písní. Někdy procházím kreativním obdobím, a vznikne mnoho věcí; některé skoro spontánně a jiné zase potřebují trochu více času. Nejsem jako Paul McCartney, který ráno vstane a před snídaní napíše píseň. On se snaží pokořit světový rekord v psaní skladeb.
Vynálezy jsou projevem nespokojenosti se světem kolem nás a přesvědčení, že ho lze zlepšit.
Statky přicházejí a odcházejí. V dějinách se tohle opakuje stále. Kdybych měl vypočítávat, kdy a kdo nám už zkonfiskoval majetek, byla by to dlouhá řada… V šestnáctém století po šmalkaldské protireformační válce to udělal habsburský panovník Karel V., potom švédský král, potom Napoleon, pak král bavorský, po první světové válce se z majetku něco ulouplo při pozemkové reformě, za druhé světové války nám majetek sebrali Němci a po ní komunisté. Nakonec zjistíte, že majetek postrádá stálost a podléhá času.
Ten, kdo chce v světě něco mít, musí se hnout a plahočit.
Sudek na Karla Nováka vzpomínal takto: Když jsem se pak dostal na státní grafickou školu, byl to novej svět. Profesor Karel Novák byl nóbl pán, inteligentní, to se hned poznalo, protože snášel moje výroky o prdelích, jak mi zůstaly ve slovníku z války. Taky se mi na něm líbilo, že ukazoval sbírku fotografií a nic k tomu neříkal. To je přece krásný, když se k fotografiím nic neříká...
O králi Šalamounovi se říká, že rozuměl i jazyku žížal a mravenců. O Christianu Morgensternovi se to ví. Vážným lidem tohoto světa vadí, když třicetiletý muž, který nadto má předpoklady stát se myslitelem , žvatlá po způsobu dětí a vymýšlí si podivná slova jen proto, aby pobavil celou společnost.
Celý svět? Copak mi ten celý svět pomáhal při záchraně dětí? Když jsem šla ulicemi a brečela bezmocí? - Irena Sendlerowa novináři, který ji žádal o interwiev s tím, že o jejích činech musí slyšet celý svět, české znění podle Lucie Syzmanovské
V počestnost nemůžete věřit, dokud jste jí sami nedosáhli. Lépe je zachovat se čistým a průzračným, neboť jste okno, jímž musíte vidět svět.
Rozumný člověk se přizpůsobuje světu, nerozumný se usilovně snaží přizpůsobit svět sobě. Proto je všechen pokrok závislý na člověku nerozumném.