Čtvrtek, 23. květen 2019 | Svátek má Vladimír Text je dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0 | Přihlášení

Citáty o přátelství a nepřátelství - náhodné


Tip: u známých osobností se při najetí myší na jméno zobrazí krátké info o daném člověku.
Nikdo není takovým miláčkem štěstěny, aby nepotřeboval přítele.Honoré de Balzac
Balzac ako umelec prekonal sám seba románom Otec Goriot; dokonca i jeho najzarytejší nepriatelia, ktorých doteraz znepokojovalo len nepochopiteľné množstvo jeho práce, musia teraz proti svojej vôli vzdať úctu jeho géniu. (Stefan Zweig)
Publilius Syrus
Zmůžeš největšího nepřítele, ovládneš-li vlastní hněv.
Henry Fielding
Láska, přátelství, úcta a podobné city sice mocně působí na lidskou duši, ale vlastní zájem je přísada, kterou moudří lidé neopomínají, když chtějí, aby pro ně ostatní něco udělali.
Jean de La Bruyere
Je příjemné pěstovat přátelství ze záliby a z úcty; trapné je pěstovat je pro zisk: to vlastně znamená doprošovat se.
"Chci jen říci pouze určitá fakta o svých českých literárních láskách. K nim patří především Julius Zeyer, a věřte tomu nebo ne, zejména Jan Maria Plojhar pro hrdinův vztah k domovině. A pak záležitost dvou literárních kmotrů z Vodňan, které asi miloval, ale kterým se nemohl přece obdivovat. A nakonec ty stálé úniky z domova do ciziny, jeho přátelství s dánským klasikem J. P. Jacobsenem (poznali se v Itálii), jeho dopisy, neznámé v Čechách, ale už brzy publikované v Itálii, o italské krajině a národu. Ze současníků to nebyl Olbracht. Daleko víc Jan Weiss. Myslím, že jsme se navzájem ovlivňovali. Stylisticky a metafyzicky Jan Čep a z jiných klasiků úplně zapomenutý (v mé době) Josef Uher."
Neznámý autor
Přátelství je plavidlo, které v pěkném počasí unese dva, ale při zlém počasí jen jednoho.
Avicenna
Když přítel s nepřítelem mým se baví vesele, mně není třeba toho přítele!
František Tomášek
Od svého nástupu do funkce biskupa r. 1965, ale především v letech 1968-1969, jsem byl nepřetržitě ve své činnosti podporován členy Československé strany lidové, především z vašich místních organizací. Nebyla snad jediná větší akce, pouť nebo oslava, kterou by nezabezpečili vaši členové. (...) Mnozí z nich za to zaplatili ztrátou zaměstnání, totalitní režim je vedl jako nepřátelské osoby a StB vykonávala nad nimi dozor. Dvě vrcholné akce protikomunistického odboje - 31 bodů na podporu naší církve a slavný Velehrad 1985 - ukázaly, že členové ČSL stojí za svými ordináři, bez ohledu na to, že vedení ČSL zakazovalo podíl vašich členů na těchto akcích. Iniciativa našich nejlepších členů vedla naopak k podpisové akci proti tehdejšímu vedení ČSL a vyjadřovala přání , aby vaše strana hájila zájmy věřících občanů. - (dopise ÚV ČSL z 21. prosince 1991)
Alphonse Karr
Přátelství mezi dvěma ženami není nic jiného než spiknutí proti třetí.
Pohodlný člověk nezískává nové přátele a člověk lenivý si nedokáže udržet ani ty přátele, které má.Gilbert Keith Chesterton
Bible říká, že bychom měli milovat své sousedy i své nepřátele. Pravděpodobně proto, že se jedná o ty samé lidi.
George Gordon Byron
Priateľstvo je láska bez krídel.
André Brie
Pozor! Nepřítel naslouchá! - ale přátelé?
Jan Berwid-Buquoy
V nouzi poznáš přítelkyni!
Pokud má člověk to štěstí, aby žil zamlada v Paříži, potom ať půjde v životě kamkoliv, jde to všude s ním, poněvadž Paříž, to je Pohyblivý svátek. (jednomu příteli, 1950)
Periander
Haň tak, jako by ses brzy měl stát přítelem.
Božena Němcová
Přítele si udržíš jen upřímností a důvěrou, ale hrdostí, nesnášenlivostí každého odstrčíš od sebe.
P. Remigio de Girolami
Pro potřeby a prospěch občanů jako celku musí člověk zapomenout na své osobní zájmy, protože jsme se nenarodili pouze pro sebe, ale pro vlast a přátele.
Martin Luther King
Láska je jediná sila, schopná zmeniť nepriateľa na priateľa.
© 2009–2019Citáty Ochrana údajů | Kontakt