Neděle, 26. květen 2019 | Svátek má Filip Text je dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0 | Přihlášení

Pavel Alexandrovič Florenskij

« Všechny citáty autora
 

Čo som robil celý život? Skúmal som svet, hľadiac naň ako na jeden celok, ako na jediný obraz a skutočnosť, avšak v každej chvíli, alebo presnejšie, v každej etape svojho života z iného determinovaného uhla nazerania. Vzájomné prepojenia-vzťahy v univerze som skúmal vždy z iného "prierezu sveta", t.j. usiloval som sa pochopiť stavbu sveta na základe skúmania tých javov, ktorými som sa zaoberal v danej etape života.

 
Pavel Alexandrovič Florenskij

» Pavel Alexandrovič Florenskij - zobrazit všechny citáty »Zdroj: citované z jeho listu z väzenia synovi Cyrilovi; citované podľa Florenskij, Pavel: Soľ zeme. Nové mesto, 1996, s. 84. ISBN 80-85487-32-2


Štítky: Citáty Pavel Alexandrovič Florenskij, Pavel Grachev quotes, citáty o životě, citáty o světě, autoři od písmene F


Podobné citáty

 

Pri encyklopedickom zostavovaní všetkého, čo patrí do oblastí vied, umenia a remesla, musí ísť o to, zviditeľniť ich vzájomné prepojenia a prostredníctvom týchto vzájomných súvislostí presnejšie postihnúť princípy, na ktorých sa zakladajú, a jasnejšie ukázať ich dôsledky; ide nám o to, aby sme ukázali vzdialenejšie i bližšie vzťahy medzi vecami, z ktorých pozostáva príroda a ktorými sa ľudia zaoberali... a aby sme načrtli všeobecný obraz úsilí ľudského ducha vo všetkých oblastiach a vo všetkých storočiach.

 
Denis Diderot
 

Stojíme na rázcestí, v každej minúte, v každej hodine, každý deň sa rozhodujeme. Každé rozhodnutie je v súlade so súhrnom hodnôt, ktoré sme si vybrali, aby vládli nášmu životu. Keď si vyberáme tento súhrn hodnôt, vtedy robíme najväčšie rozhodnutie svojho života.

 
Benjamin Franklin
 

"Jste ochotní obětovat svoje životy?" "Ano." "Jste ochotní vraždit?" "Ano." "Páchat sabotážní činy, které mohou způsobit smrt stovek nevinných lidí?" "Ano." "Zradit svou vlast cizí mocnosti?" "Ano." "Jste ochotní podvádět, falšovat, vydírat, kazit děti, distribuovat návykové drogy, podporovat prostituci, rozšiřovat venerické nemoci - dělat cokoli, co by mohlo demoralizovat Stranu a oslabit její moc." "Ano." "Kdyby například sloužilo našim zájmům vychrstnout dítěti do tváře kyselinu sírovou - jste ochotní to udělat?" "Ano." "Jste ochotní zříci se své totožnosti a žít do konče života jako číšnice nebo přístavní dělník" "Ano." "Jste ochotní spáchat sebevraždu, když vám to nařídíme" "Ano." "Jste ochotní, vy dva, se od sebe oddělit a nikdy už jeden druhého nespatřit" "NE!" vpadla Julie.

 
George Orwell
 

"To je život," povzdechla si historie, učitelka života, "každý rok učit podle nových osnov..."

 
Gabriel Laub
 

Na velkých hodinách života je pouze jeden ukazatel, "Teď"! Ulice "Potom", nás přivede k domu "Nikdy"! Velké hodiny času odbijí každý den, každou hodinu a každou minutu našeho života. Tyto časové hodnoty už se nikdy nevrátí. Promarněné dny a hodiny jsou nenávratně ztraceny. Proč se nerozhodnout hned, s úmyslem udělat něco pořádného a dotáhnout to dokonce? Jestliže nás obyčejné úsilí přivádí k solidním úspěchům, což teprve úsilí neobyčejné?

 
Jan Berwid-Buquoy
 

Talmud učí, že "kdokoliv zachrání jeden život pro písmo, je to jako by zachránil celý svět". Ve chvíli, kdy byl ve hře osud evropského židovství, naplnil Pius XII. tento výrok Talmudu více než kterýkoliv jiný vůdčí činitel 20. století. Žádný jiný papež nebyl tak hojně -a nikoliv neprávem- chválen ze strany Židů. Jejich díky , stejně jako vděčnost celé generace těch, kdo přežili holokaust, svědčí, Pius XII. je skutečně a hluboce jedním z těch, které nazýváme "spravedliví (z) národů". - židovský historik a rabín David G. Dalin ve svém spisu obhajujícím Pia XII.

 
Pius XII.
© 2009–2019Citáty Ochrana údajů | Kontakt