Pátek, 16. listopad 2018 | Svátek má Otmar Text je dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0 | Přihlášení

Móhandás Karamčand Gándhí (1869 – 1948)


Indický myslitel, duchovní vůdce, politik a zakladatel indické samostatnosti.
1 2 3 4 Další
Buďte zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete.Gándhí citáty
Civilizácia by mala byť posudzovaná podľa zaobchádzania s menšinami.
Gándhí
Najskôr vás ignorujú, potom sa vám smejú, potom na vás útočia a nakoniec vyhráte.
Člověk často dělá plány, jen aby mu je Bůh zvrátil. Ale kde je konečným cílem hledání Pravdy, nechť jakkoli jsou zkříženy lidské plány, výsledek není nikdy škodlivý a je často lepší než jsme čekali.
Člověk je pro to člověkem, že je schopen sebeovládání.
Jediným cílem žurnalistiky má být služba. Novinářský tisk je veliká moc, ale jako nespoutané proudy zaplavují celé kraje a pustoší žeň, tak nezkrocené pero slouží jen zmaru.
Je-li válka, odkládá básník lyru, právník své spisy a student učebnice. Až válka skončí, bude básník zpívat, právník pomáhat řešit spory a student studovat.
Netoužím po pomíjivém pozemském království. Usiluji o království nebeské, jímž je duchovní osvobození. K tomuto cíli není pro mě nutno, abych hledal útočiště v jeskyni. Nosím svou jeskyni s sebou.
Gándhí
Politika slouží k náboženství. Politika, zbavená náboženství je smrtelnou léčkou, protože vraždí duši.
Pravým povoláním právníka je sjednocovat strany rozvaděné.
Svoboda je bezcenná, neznamená-li také svobodu mýlit se.Učiteli zbabělci se nikdy nepodaří učinit z hochů hrdiny a kdo se neumí ovládat, nemůže je naučit cenné sebeovládání.
Co by byla Evropa bez Krista.
Gándhí citáty
Až se vaše země a moje země sejdou na naukách stanovených Kristem v tomto Kázání na hoře, pak vyřešíme problémy nejen našich zemí, ale zemí celého světa.
Jaký rozdíl to má pro mrtvé, osiřelé a bez střechy nad hlavou, že šílená zkáza je činěna jménem totalitarismu či ve svatém jménu svobody a demokracie?
Sedm sociálních hříchů, jak je formuloval Mahátma Gándhí: Politika bez zásadHospodářství bez morálkyBlahobyt bez práceVýchova bez charakteruVěda bez humanity (lidskosti)Požitek bez svědomíVěrovyznáni bez oběti
Stojí obrovské peníze udržet Gándhího v chudobě. -Saródžiní Naidu
Láska je to, co je na světě nejsilnější, přesto si nedokážeme představit nic pokornějšího.
Svoboda je bezcenná, neznamená-li také svobodu se mýlit.
Radost, kterou způsobíme druhému má podivuhodnou vlastnost: odrazem se neoslabuje, ale vrací se k nám košatější a zářivější.
1 2 3 4 Další
© 2009–2019Citáty Ochrana údajů | Kontakt