Neděle, 26. květen 2024 | Svátek má Filip Text je dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0 | Přihlášení

Charles Darwin (1809 – 1882)


Britský přírodovědec, zakladatel evoluční biologie.
 
Charles Darwin
Nic nezavinilo tolik starostí, tolik chorob a bídy jako požívání alkoholu.Darwin citáty
Není to ten nejsilnější, kdo přežije, ani ten nejinteligentnější, ale ten, kdo se dokáže nejlépe přizpůsobit.
Darwin
Ak by mohla byť preukázaná existencia nejakého zložitého orgánu ktorý nemohol byť formovaný množstvom po sebe nasledujúcich nepatrných modifikácií, moja teória by sa úplne zrútila.
Darwin Charles citáty
Pokud nezabráníme tomu, aby se počet bezohledných, ničemných a jinak podřadných členů společnosti zvyšoval rychleji, než lepší třída lidí, národ bude degenerovat.
Darwin Charles
Pohlavní výběr závisí na převaze určitých jedinců nad druhými stejného pohlaví, což se týká propagace druhů; zatímco přírodní výběr závisí na vítězství obou pohlaví, v každém věku, za normálních podmínek života.
Charles Darwin citáty
Skepticizmus - je agentom pravdy.
Charles Darwin
Nevědomost vystupuje vždy sebevědoměji než vědění.
Darwin Charles citáty
V nepříliš vzdálené budoucnosti, budeme-li ji počítat na staletí, civilizované lidské rasy téměř jistě v celém světě vyhladí a nahradí rasy divošské. Zároveň budou bez pochyby vyhlazeny antropomorfní opice. Mezera se pak zvětší, neboť se bude rozkládat mezi člověkem na úrovni civilizovanější, než jsou běloši, jak můžeme doufat, a nějakými lidoopy na úrovni paviána, a nikoliv jako v současné době mezi černochem či domorodým Australanem a gorilou.
Darwin
Hudba je starší než lidská řeč.
Darwin Charles
V přírodě je přežití a úspěch otázkou těch nejschopnějších a nejpřitažlivějších.
Charles Darwin
Příroda se snaží lhát vám přímo do očí.Charles Darwin citáty
Škola a výchova v ní mi nedaly nic.
Charles Darwin
Největší agrese vzniká mezi nejbližšími živočišnými druhy.
Darwin citáty
Člověk by nedosáhl nikdy panujícího postavení ve světě bez používání rukou, těchto nástrojů, tak podivuhodně poslušných jeho vůle.
Darwin Charles
V prežívaní najvhodnejších jedincov a odrôd v neustále sa opakujúcom boji o život vidíme silnú a stále pôsobiacu formu prírodného výberu. Boj o život nevyhnutne vyplýva z nadmerného rozmnožovania, ktoré prebieha geometrickým radom a je spoločné všetkým organizmom.
Darwin Charles citáty
Prirodzený výber pôsobí len vďaka využitiu nepatrných, po sebe nasledujúcich variácií. Nikdy nemôže spraviť veľký a náhly skok, ale musí postupovať krátkymi a istými, zato pomalými krokmi.
Charles Darwin
Metaforicky môžeme povedať že prirodzený výber každý deň a hodinu po celom svete preskúmava všetky variácie, aj tie najnepatrnejšie, pričom zavrhuje tie čo sú zlé, a zachováva a pridáva tie, čo sú dobré. Robí to úplne nenápadne a necitlivo, kedykoľvek a kdekoľvek sa naskytne príležitosť tak, aby sa zlepšili všetky organické podmienky pre život.
Charles Darwin citáty
Nemôžem sa seba samého presvedčiť, že dobrotivý a všemohúci Boh by bol zámerne stvoril parazitujúcu osu s výslovným zámerom, aby sa táto kŕmila v živom tele trebárs aj húseníc.
Charles Darwin
Ani trochu se nebojím zemřít.
 
© 2009–2019Citáty Ochrana údajů | Kontakt