Hlasy poslanců KSČM se staly během prezidentské volby rozhodujícími. O komunistické hlasy požádal Václav Klaus. Jan Sokol s komunisty odmítl jednat. Někteří komunisté se tedy v třetí volbě rozhodli hlasovat pro Klause, a to na základě nepřímé výzvy Miroslava Grebeníčka, který nám poskytl rozhovor: "Připouštím, že i někteří poslanci a senátoři z řad KSČM volili Václava Klause, ale jedno je jisté: vládní koalice prostě nedala ve Sněmovně 101 hlasů svému kandidátovi. My jsme si nemohli moc vybírat. Tady byli dva pravicoví kandidáti a pokud jsme Sokolovi dali prostor na poslaneckém klubu, tak bohužel neobstál. Bazíroval na věcech, které jsou mimo současnou realitu v republice, mimo prostor a čas." Co vám nabídl Václav Klaus? "Václav Klaus nenabízí vůbec nic jiného, než co nabízí ve svých vystoupeních."
Václav Klaus
» Václav Klaus - zobrazit všechny citáty »
Zdroj: Václav Klaus zvítězil díky komunistickým hlasům, Mikuláš Kroupa, Vilém Faltýnek, 28.2.2003, Radio Praha
Nově zvolený prezident Václav Klaus prý bezpečně ví, že mu při páteční tajné volbě dali hlas zákonodárci všech parlamentních stran. Nástupce Václava Havla v neděli zároveň prohlásil, že na stabilitu vlády nebude mít jeho zvolení zásadní vliv. Křehká vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU, která má ve sněmovně většinu jediného hlasu, je zranitelná bez ohledu na tom, kdo je prezidentem, řekl Klaus v pořadu televize Nova Sedmička. Klaus odmítl tvrzení, že byl prezidentem zvolen hlasy komunistů. "Vím naprosto bezpečně, že hlasy mi dali představitelé všech politických stran," řekl. Kteří poslanci a senátoři, včetně zákonodárců vládních stran, to byli, ale neprozradil.Zatímco lídři ČSSD připustili, že někteří jejich zástupci zřejmě nedali hlas koaličnímu kandidátovi Janu Sokolovi, předsedové KDU-ČSL a Unie svobody-DEU Cyril Svoboda a Petr Mareš se dušovali, že všichni lidovci i unionisté volili Sokola. Klaus řekl, že za podporu komunistům nic nesliboval. Kupčení o hlasy by "bylo naprosto nedůstojné pro obě strany", dodal. Komunistům podle Klause nešlo o to pomoci mu na Hrad, jako spíše dokázat sociálním demokratům svoji sílu a rostoucí vliv.
Václav Klaus
Členům výkonné rady ODS nevadí, že Václav Klaus byl zvolen prezidentem díky hlasům komunistů. Zdůrazňují, že Klaus získal podporu poslanců a senátorů všech politických stran. "Je evidentní, že komunisté nebojovali za Václava Klause, ale proti sociálním demokratům," řekl novinářům předseda ODS Mirek Topolánek po zasedání výkonné rady v Plzni. Doplnil, že když vyjednával s předsedou KSČM Miroslavem Grebeníčkem, nevznesli komunisté žádné požadavky. Místopředseda ODS Jan Zahradil řekl ČTK, že v tajné volbě platí každý hlas stejně. "V tom parlamentu těch 41 komunistických hlasů je, ať se nám to líbí nebo nelíbí. Asi nehlasovali jednotně, ale vybrali si svoji cestu. Pro nás je důležitý výsledek," řekl ČTK. Podobně se vyjádřili i Vlastimil Tlustý, Jiří Papež a Libuše Benešová. "Klaus dostal hlasy poslanců a senátorů všech politických stran, to mohu jako vyjednavač odpřisáhnout. A že tam mezi nimi byli komunisté - takový je prostě český parlament," řekl Tlustý ČTK.
Václav Klaus
Pravdou ale bylo, že se Hrad strašně rozzlobil, že ČTK uveřejnila tolik kritických článků zahraničních médií kvůli hlasům, které dostal od komunistů. To byl tenkrát první případ "prokomunistického hříchu" v této zemi. Proto je nefér (oblíbené slovo současného prezidenta), když se Stanislavu Grossovi vyčítá, že je prvním, kdo se paktuje s komunisty. První byl Václav Klaus. Tenkrát způsob volby kritizovala převážně jen cizina a Hrad srazil poslovi této zprávy, ČTK, hlavu. V českých médiích byla kritika volby Václava Klause díky komunistům nesrovnatelně méně zřetelná a razantní.
Václav Klaus
Ale prosím Vás, komunisté neměli víc peněz než kdokoliv jiný, možná jen na auto či barák. To jsou neopodstatněné výmysly, že komunisté měli nějaké velké peníze!-reakce na otázku jednoho ze studentů, zda to nebyla chyba nechat peníze komunistům, protože oni byli jediní, kteří měli kapitál na privatizaci -komentář Václava Bukáče: Studenti se již otevřeně smáli, když tazatel řekl: "Domnívám se, že konference je uspořádaná tak, že my se ptáme a vy máte odpovědět na naše otázky!" Na to pan Klaus odpovědět již odmítl…
Václav Klaus
I já jsem vlekař! - prezidentovo vyjádření k vetu zákona o tzv. "vlekařských vysokých školách" (President ČR Václav Klaus vrátil Poslanecké sněmovně zákon, kterým se mění zákon č. 266/1994 Sb., o dráhách, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Stanovisko presidenta republiky je vedeno u PS jako sněmovní tisk č. 906/7.), 7. dubna 2006
Václav Klaus
Z mnoha svých názorů, s nimiž po roce 1989 vstupoval do politiky, slevil, jedna potřeba však zbytněla: distance od všech a od všeho. Ze světa lidí se Klaus vzdálil do světa forem - a z tohoto hlediska pro něho bylo životní výhrou, když se stal prezidentem, protože taková role formální život v podstatě předepisuje, člověk už za něj ani "nemůže". Čím dál víc v podstatě každého svého kritika obviňuje ze zlých úmyslů, aniž se pokouší analyzovat jeho motiv. Není snadné s ním debatovat, protože debata se nevede o názorech, nýbrž o charakterech těch, kteří je zastávají. Svět má dvě části: tu, kterou Klaus "zná" a jejíž (pro něho příznivé) názory vítá, a tu, kterou znát odmítá, protože ji pokládá za nepřátelskou jednou provždy. -Pavel Kosatík: Odstup nade všechno. Předběžný portrét Václava Klause, naprostého politického praktika - MF Dnes, 15.1.2005
Václav Klaus