Žádné zásluhy Pia XII. nemohou v očích jeho kritiků smazat jeho základní "vinu", jíž je to, že neodsoudil veřejně, jasně, nedvojznačně (a případně včas) nacistické zločiny, přestože byl povinen učinit tak jakožto hlava katolické církve a její nejvyšší morální autorita. - František X. Halas v interpretaci postoje kritiků Pia XII. Podle něj rozhodující není, zda papež něco (či kolik toho) pro Židy udělal (přestože se někteří kritici snaží jeho zásluhy umenšit a popřít), ale tento základní aspekt ve sporu, který nazývá "dialog hluchých".
Pius XII.
» Pius XII. - zobrazit všechny citáty »
Zdroj: František X. Halas: Fenomén Vatikán, Centrum pro studium demokracie a kultury, Brno 2004, ISBN 80-7325-034-9, str. 409
Dospělý si potrpí na číslice. Když jim vypravujete o novém příteli, nikdy se vás nezeptají na věci podstatné. Nikdy vám neřeknou: "Jaký má hlas? Které jsou jeho oblíbené hry?" Místo toho se zeptají: "Jak je starý? Kolik má bratrů? Kolik váží? Kolik vydělává jeho otec?" Teprve potom myslí, že ho znají.
Antoine de Saint-Exupéry
Kdokoliv, kdo je připraven učinit z národní otázky otázku svou vlastní do té míry, že nezná žádný vyšší ideál než blaho svého národa; kdokoliv, kdo porozuměl naší skvělé národní hymně "Deutschland über Alles" v tom smyslu, že nic na světě nezastíní v jeho očích Německo, jeho lid a zemi - ten je socialistou. "(Hitlerův projev z 28.7. 1922)
Adolf Hitler
Skutečný lídr nikdy neříká: "Měli bychom, mělo by se,..." Jeho reakce na dobrý návrh je: "Pojďme do toho!"
Jack Trout
"V nemocnici mají specialistu psychiatra, a ten mě vyšetřil a tohle je jeho diagnóza. Jsem skutečně duševně chorý." "No a?" "Jaký no a?" Yossariana mátlo, že to doktoru Daneekovi stále nedochází. "Nechápete, co to znamená? Teď mě už beze všeho můžete vyřadit z bojové služby a poslat domů. Přece nebudou posílat na smrt duševně chorýho člověka!" "A kdo jiný by šel?"
Joseph Heller
Moje poučka "lidé, milujme, co milujeme", se opírá o základní pravdu. Ta základní pravda zní "jsme lidé a milujeme.".
Vincent van Gogh
Sociomorfní modelování v rámci biologického myšlení jest skutečnost, že každá doba při výkladu živé přírody vybere z široké "samoobsluhy jevů", kterou skýtá, ty, které potvrzují základní principy jejího fungování. Celý děj ovšem probíhá na nevědomé rovině, cílem biologů téměř žádné éry není apologie společenského uspořádání ("správně" pochopitelně funguje jen ta společnost, která nějak odpovídá "přirozenému" uspořádání světa a toho živého zvláště), ale právě a jen poznávání živé přírody.
Stanislav Komárek
Pius XII.
Pixner, Bargil