Václav Klaus
Ekonom, bankovní úředník, prognostik, ministr financí, premiér ČR, předseda Poslanecké sněmovny, prezident ČR.
Chci ostře odmítnout tezi, že je jistá odlišnost mezi pohledem obyčejného člověka, který je podle této hypotézy plytký a málo o věcech uvažuje, a postojem lidí "neobyčejných", kteří jsou o něco více než my ostatní a všechno vidí daleko hlouběji. Myslím, že žádný rozdíl mezi obyčejnými lidmi není, mimo jiné proto, že žádní takoví lidé mezi námi nejsou. V.K. Narovinu
S přírodními vědami nemá environmentalismus fakticky nic společného a - co je ještě daleko horší - se společenskými vědami, ač se pohybuje na jejich teritoriu, bohužel také ne. (Modrá, nikoli zelená planeta 2007 s.18)
Environmentalismus není nic jiného než novodobá inkarnace tradičního levičáctví. (Modrá, nikoli zelená planeta 2007, s.33)
Globální oteplování způsobené lidmi je nesmyslná fikce, Dá se naopak předpokládat, že když se oteplí oceán, nad Antarktidou bude více sněžit a masa ledovců naroste (19.9. 2006)
Občas slyšíme, že se svými úvahami o věcech, jako jsou klimatické změny, ekonomové pletou do řemesla meteorologům či biologům, ale to vůbec není pravda. Nic z jejich oborů si nikdo z nás nedovolí komentovat, natož zpochybňovat. Ekonomie a globální oteplování, klaus.cz 3. 5. 2007
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. V rozhovoru pro Hospodářské noviny 9. 2. 2007, Zelená perla 2007
Viděl jste někdy výrazné tání ledu doopravdy? To se vyskytuje jen ve filmech Ala Gorea. Rozhovor pro německý deník Handelsblatt
Podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína jsem ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v takové podobě na Letné byla. Klaus by stavbě Národní knihovny zabránil vlastním tělem, 3. 5. 2007 v rozhovoru se zastupiteli Prahy 9 (publikovaly např. Novinky.cz)
Jedu lyžovat a stoupnu si do fronty u vleku, co bych dělal také jiného. Na té kotvě pak jedu s člověkem, který to vůbec netuší a začneme si povídat. Ten je z toho často vyplašen a překvapen. Já to skutečně nedělám jako divadélko, jdu prostě lyžovat.
Otázka: Navíc spolu můžete hovořit italsky.
Davos jistě nic z těchto věcí definitivně nevyřešil, ale jasná a ostrá výměna názorů velmi důležité skupiny lidí je v každém případě přínosem. Přínosem je i nezbytné vzájemné naslouchání si, stejně jako objevování nových tváří, nových osobností světové politiky, byznysu, vědy a kultury. Člověk si rád popovídá se "starými" davoskými známými - namátkou zmíním Šimona Pereze z Izraele, polského prezidenta Kwasniewského, amerického ministra financí L. Summerse, Grigorije Javlinského z Ruska, loňského nositele Nobelovy ceny za ekonomii prof. Mundella či mexického guvernéra centrální banky Ortize, ale i s neúnavným a nestárnoucím panem Baťou - a uvidí Umberto Eca a Billa Gatese.
Jsem optimistou, protože věřím, že se žádné budoucí vládě nepodaří mít takovou moc, aby na sebe strhla větší díl rozhodování, než je schopna zvládnout. (Literární noviny, 26. 4. 1990)
Já vím, kde ty peníze jsou, ale proč to chcete vědět vy?-univerzita Chicago, květen 1995
Šíma: To byl pane Klausi úmysl, že ty banky dávaly úvěry bez jištění?
Mám strach, že podstatnější témata zůstávají mimo pozornost. Týdeník Ekonom minulý týden mezi svými krátkými zprávami uvedl jednu velmi pozoruhodnou informaci: "Centrální registr úvěrů podnikatelských subjektů začne podle rozhodnutí Bankovní rady budovat ČNB"
Nečtu-li si doma celá desetiletí v encyklopediích, nebudu asi příliš často využívat ani Internet. -Lidové noviny, 4.4.1997
Taky tam v kanceláři máme ty stroje a já vážně nevím k čemu to může být dobré. (o počítačích)
Jak je to krásné být milován pitomci! (Praha, únor 2006, na soukromé oslavě kolem výročí Vítězného února, v kruhu svých přátel, parafráze na francouzský týdeník "Charlie Hedbo" který 8.2.2006 zveřejnil karikaturu plačícího proroka Mohameda s textem "Je těžké být milovám pitomci".)
Džíny jsem měl a mám, ale nikdy jsem neměl džínovou bundu. To pro mně bylo nesmírně cizí a falešné.
Kniha je lidské dílo které má nějakou hodnotu a proto ma tržní cenu podle které se lidé orientují, často i rozhodují, jestli si tu knihu koupí. To je nesporný fakt. Jestliže i tuto banalitu, tuto trivialitu, někdo nechce přijmout, musí počítat s tím že s ním budu zásadně polemizovat. Tak bych charakterizoval spor o kulturu.