Pondělí, 04. prosinec 2023 | Svátek má Barbora Text je dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0 | Přihlášení

Tomáš Baťa (1876 – 1932)


Šéf koncernu Baťa, národohospodář, starosta Zlína.
1 2 3 Další
Tomáš Baťa
Když jsem měl 20 let, myslel jsem si, že můj otec je idiot. Když jsem měl 30 let, občas jsem si myslel, že má docela pravdu. Když mi bylo 40 let, tak jsem si myslel, že to byl celkem moudrý chlap. A když jsem měl 50 let, řekl jsem si: kdyby tu tak byl a poradil mi!Baťa citáty
Příčinou krize je morální bída. Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání. Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.
Baťa
Boj je podstatou života. Kdo nebojuje, nemůže ani zvítězit.
Baťa Tomáš citáty
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Baťa Tomáš
Úspěch životní závisí od množství nejrůznějších vědomostí a zkušeností v mnohém oboru. Znáti jednu věc dokonale ze všech stran, oblíbiti si jenom ji, věřit v ni a věnovat se jí mozkem a srdcem vytrvale bez výhrad, s myšlenkou jenom na ni uléhat, s myšlenkou na ni vstávat, poznat vše, co ji podrývá půdu, co ji škodí, krátce soustřediti se - to jest cesta k úspěchu.
Tomáš Baťa citáty
Veřejným financím může pomoci jediné: když zvýšíme výdělečnou schopnost obyvatelstva..
Tomáš Baťa
Lidé se obávají neznáma. Jest pravda, že každé opuštění starého znamená nejistotu - skok do tmy. Avšak kdo chce pomoci sobě a jiným, musí opustit dobré, aby mohl vybojovat lepší. Nesmí držeti pevně vrabce v hrsti jen proto, že je lepší než holub na střeše. Bez odvahy ke změně není zlepšení, a tak není ani blahobytu!
Baťa Tomáš citáty
Dobrý obchod je takový, kde jsou spokojeni všichni zúčastnění.
Baťa
Chcete-li vybudovat velký podnik, vybudujte nejdříve sebe.
Baťa Tomáš
Boj je podstata života. Kto nebojuje, nemôže ani vyhrať.
Tomáš Baťa
Každý člověk je zámožný, pokud má zdravé ruce a trochu rozumu.Tomáš Baťa citáty
Touha stát se nepostradatelnými je pákou pokroku. Ale brzdou pokroku je naše touha zůstat nepostradatelnými.
Tomáš Baťa
Když všichni mluví o nemožnostech, hledej možnosti.
Baťa citáty
Jsou tři druhy hodnot, které potřebujete v jakékoli práci na světě: kapitál, vědomosti a svoboda.
Baťa Tomáš
Najít správný směr, mezi opatrností a odvahou je to největší umění.
Baťa Tomáš citáty
Přímé jednání patří mezi prvotní podmínky úspěchu! Avšak jenom dobrý člověk může jednat přímo, a pouze dobrou, všem užitečnou práci možno konati před celou veřejností. Přímé, prosté jednání budí v lidech všechny dobré instinkty. Jednáš-li otevřeně s úmyslem posloužit lidem, tvůj úspěch je neodvratný.
Tomáš Baťa
Co chceš, můžeš.
Tomáš Baťa citáty
Nenapodobovat, být v čele!
Tomáš Baťa
Žádný podnik nevyroste k velikosti, pokud nevynalezne způsob, jak měnit nádeníky v ředitele.
Baťa Tomáš
Než něco řeknu, musím přemýšlet, co mi ten druhý na to odpoví.
1 2 3 Další
© 2009–2019Citáty Ochrana údajů | Kontakt