Pondělí, 26. únor 2024 | Svátek má Dorota Text je dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0 | Přihlášení

Petr Kropotkin (1842 – 1921)


Nejviditelnějším teoretikem a představitelem anarchokomunismu.
 
Petr Kropotkin
Lenin není porovnatelný s jakoukoli revolučním postavou v historii. Revolucionáři měli ideály. Lenin nemá žádné.Kropotkin citáty
Uznat všechny za rovné a nesnažit se ovládat člověka člověkem, to je další rozšíření svobody individua na bod, jehož žádná jiná forma sdružení ani ve snu nepřipouštěla. Nestane se možným než tehdá, bude-li učiněn první krok, bude-li mít člověk zaručenou existenci a nebude nucen prodávat svou sílu.
Kropotkin
Jeden odvážný čin vykoná více práce nežli tisíce brožurek.
Kropotkin Petr citáty
My vidíme ve státě instituci, která byla v historii lidských společností proto zřízena, aby zabraňovala přímému mezi lidmi, aby překážela rozvoji místní a individuelní iniciativy, aby rozbíjela stávající svobody, aby bránila novému jejich rozkvětu - a to vše proto, aby podřídila masy menšinám.......... Ano, smrt - nebo jaro! Buď stále stát, ničící individuelní a místní život, zmocňující se veškerých oborů lidské činnosti, vyvolávající války a vnitřní boje o držení moci, povrchní revoluce, které pouze zaměňují tyrany a na konec této evoluce nevyhnutelně - smrt! Nebo na kusy rozbité státy a nový život znovu počínající v tisících a tisících středisek na zásadě vytrvalé iniciativy jedince a skupin, na zásadě volné dohody.
Kropotkin Petr
Dvě velké hnutí našeho století - směřující ke svobodě jednotlivce a k sociální spolupráci celé komunity - jsou shrnuty v anarchokomunismu.
 
© 2009–2019Citáty Ochrana údajů | Kontakt