Čtvrtek, 28. září 2023 | Svátek má Václav Text je dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0 | Přihlášení

Madeleine Albrightová


Americká politička českého původu, v letech 1997–2001 ministryně zahraničních věcí Spojených států amerických.
Madeleine Albrightová
Muži, kteří sepsali americkou ústavu, odvedli pozoruhodně dobrou práci - vzhledem k tomu, že nad sebou neměli ženský dohled.Albrightová citáty
Abyste pochopili Evropu, musíte být buď génius, anebo Francouz.
Albrightová
Ale kdepak, nezapomínejte, že jsem vychovala tři děti. (odpověď na otázku: "Paní velvyslankyně, vám nikdy s podobnými delegáty (islámští diplomaté - pozn. ed.) nedochází trpělivost?")
Američané sice velkoryse podpoří konkrétní humanitární projekt, ale zahraniční pomoc jako celek je asi tak populární jako ptačí chřipka.
Albrightová Madeleine
Ani po letech nemůže mnoho Američanů evropským kritikům invaze do Iráku odpustit, že se postavili proti nim nebo - což je ještě horší - že měli pravdu. Mnozí Evropané zase nemohou Američanům odpustit, že podruhé zvolili prezidenta Bushe.
Buďto rychle odejdete sami, nebo odejdete ještě rychleji s doprovodem. (v reakci na neochotu haitské vojenské junty odejít z čela vlády)
Madeleine Albrightová
Čína dřív zestárne, než zbohatne.
Dva vysoké stožáry ruských rádiových vysílačů znamenaly značné riziko pro piloty, kteří měli přistávat na letišti ve francouzském sektoru. Po opakovaných varováních nechal velitel letiště oba stožáry zbořit. Krátce poté se na francouzské velitelství vřítil sovětský důstojník a řval: "Jak jste to mohli udělat?" "Dynamitem," zněla suchá odpověď.
Albrightová
Jako prezident byste měl povzbuzovat členy sboru náčelníků štábů, aby mluvili otevřeně, aniž by se museli obávat nějakého trestu, pokud přijdou s nevítaným stanoviskem. Nechcete se přece ex post dovědět, že "Ano, pane" ve skutečnosti znamenalo "To jste se snad pomátl!". (rada budoucímu prezidentovi)
Albrightová Madeleine
Je lepší mít mluvčí, kterou kritizují za to, že neříká, co ví, než aby se jí posmívali, že neví nic, co by stálo za to říct.
Madeleine Albrightová
Je velmi obtížné podat ruku současně sunnitům a šíitům a nenechat si ji při tom utrhnout.Kdybych se nerozvedla, nikdy bych se nestala americkou ministryní zahraničí. (NBC 2004)
Madeleine Albrightová
Když vyjednávám se svými vnoučaty. (odpověď na otázku: "Kdy nyní využijete diplomacii ve vašem životě?")
Albrightová citáty
Národní bezpečnost si představte jako horkovzdušný balon. Bez helia zásad se balon nikdy neodlepí od země, ale bez zátěže národních zájmů se zase nikdy na zem nevrátí.
Albrightová Madeleine
Ne všechno je nefunkční a část toho, co nefunkční je, nelze opravit.
Nejužitečnější je však diplomacie tehdy, když je cesta nejhrbolatější - dokáže totiž uhladit terén tak, aby se na cestu vešli oba protivníci.
Madeleine Albrightová
Nepřátelské státy mohou v jaderných zbraních vidět jedinou možnost, jak nám (USA - pozn. ed.) zabránit v tom, abychom jim udělali totéž, co jsme provedli Iráku. Jinými slovy, Saddám Husajn nebyl svržen proto, že měl zbraně hromadného ničení, ale proto, že je neměl.
Nepůjdete po žádné úzké vyšlapané cestičce, spíš budete jako všichni předešlí prezidenti postupovat ze strany na stranu po cestě s mnoha rozcestími, vesměs špatně značenými, a přitom se budete orientovat podle mapy, kterou jako by někdo nakreslil v dávné minulosti. (rada budoucímu prezidentovi)
Madeleine Albrightová
Některé věci mohou dokázat jen lidé, kteří jsou tak nezkušení, že nevědí, jak moc obtížnou práci na sebe vzali.
Albrightová Madeleine
Podstatou práce diplomata je dosáhnout maximální výhody s minimálními náklady.
© 2009–2019Citáty Ochrana údajů | Kontakt