Jan Berwid-Buquoy
Politolog a historik, prezident Českého Institutu Mezinárodního Setkání na barokním zámku v Táboře-Měšicích.
Nehledejte žádného nepřítele ve svém okolí. Nepomlouvejte lidi, které de facto ani dobře neznáte. Vy jste ve skutečnosti sami sobě největším nepřítelem, jehož jste doposud ve svém životě potkali. Vy jediní jste tím nepřítelem, kdo má tu moc zničit váš charakter a svést vás z cesty úspěchu. Vy jste tvůrci a nebo ničitelé svého vlastního osudu. Hlavně se bojte a bojujte proti nepříteli hnízdícím ve vašem vlastním těle. Nepřišel jsem k vám, abych vám radil, ale abych vás upřímě varoval…
Neznalost je strašně nebezpečnou zbraní. Většina pomluv a urážek nevzniká proto, že by byli lidé špatní, ale protože nevědí. Největší zločiny lidstva byly spáchány z fanatizmu. Fantismus je otcem nevědomosti. To s úrovní vzdělání nemá nic společného. Sebeovládání, trpělivost, úcta k druhým, schopnost jít v životě cestou dobra, kráčet za ideály humanizmu - jsou daleko důležitějšími faktory než formální školní vzdělání, byť i univerzitního charakteru.
Na velkých hodinách života je pouze jeden ukazatel, "Teď"! Ulice "Potom", nás přivede k domu "Nikdy"! Velké hodiny času odbijí každý den, každou hodinu a každou minutu našeho života. Tyto časové hodnoty už se nikdy nevrátí. Promarněné dny a hodiny jsou nenávratně ztraceny. Proč se nerozhodnout hned, s úmyslem udělat něco pořádného a dotáhnout to dokonce? Jestliže nás obyčejné úsilí přivádí k solidním úspěchům, což teprve úsilí neobyčejné?
Chceš-li v životě dokázat něco skutečně hodnotného, musíš znát svůj cíl a vydat se k němu bez okolků a to přímo. Váhání, vyčkávání, tak jako různé okliky, tě zmatou - dříve nebo později zabloudíš. Kdo zabloudil, ztratil sám sebe - přestává žít. Jeho další osud, je v nejlepším případě, živoření ze dne na den a od výplaty k výplatě.
Kdyby mi mělo stoupat přirození podle životní úrovně v ČSSR, tak bych si do konce života nezasouložil!
Nikdo není na tomto světě zbytečný. I ten největší blbec může sloužit alespoň jako špatný příklad.
Výrok "Vy, Buquoyové, máte poslední číslo nosu, potom začíná chobot!", považuji za poněkud přehnaný. Současně ovšem musím dodat, když řeknu, že mi tramvaj ujela před nosem, měl jsem ještě minimálně pět minut do stanice.
Ten, kdo musí chodit každý den do práce, nemá čas na to vydělávat peníze.
Ten, kdo ve třiceti nebyl zdráv, ve čtyřiceti nezmoudřel a v padesáti nezbohatl, ten už to nedohoní!
Svět je přeplněn lidmi naustále čekajícími na nějakou podporu, protekci nebo přistrčení ke korytu. Jsou to nebezpeční slaboši!
Když už s někým nemůžeš vyjít, tak sním alespoň vyběhni!
Zásadně si zapamatujte: Příležitosti nepřicházejí sami od sebe. Kdo chce uskutečnit své sny, musí se nejdříve probudit. Všiměte si následujícího faktu - lidé, kteří na tomto světě něco dokázali, si svojí příležitost nejprve vytvořili. Nic na tomto světě se nebude hýbat, dokud to my vlastní silou nedáme do pohybu.
Je mnoho hrozných a tragických srážek, ale nejhorší srážkou je, když narazíte na blbce.
Kdo ví, umí! Kdo neví, čumí!
Výňatek z projevu k závodnímu polokrevníkovi, který jej před překážkou v závodišti Praha-Troja (cena o pohár "Dikobrazu") vyhodil v létě 1963 ze sedla: "To jsi kůň, ty vole? Jsi osel, ty krávo!"
Prosíme ty, kteří přicházejí do práce pozdě, držet se vlevo, aby se nesrazili s těmi, co odcházejí z podniku před ukončením pracovní doby!
Mezi demokratizací a demokracií je takový rozdíl jako mezi vodou a vodkou.
Lid buduje socialismus, ale lidi na to kašlou.
"Píchni, jako řízni!", pravila domovní důvěrnice, když našla svého muže pod schodama s nožem v zádech a s uříznutou hlavou.
Sardinka je ve skutečnosti velryba, která prodělala všechny fáze budování socializmu.