Citáty o politice - 29. strana
Tip: u známých osobností se při najetí myší na jméno zobrazí krátké info o daném člověku.
O názorech pánů profesorů [hostitelé pana Klause] se již bavit nebudeme. Pokud se týká zákona na ochranu prezidenta a zákona o policii, tyto zákony jsou bezvýznamné a v praxi se nepoužívají. -reakce na otázky: "Pane ministerský předsedo, plně souhlasím s názory profesorů Holmese a Einsteina, kteří dávají na první místo vyřešení otázek ústavních, politických a společenských před řešením otázek ekonomických. Mám tři otázky, které s tím souvisejí. První: Kdy zrušíte zákon, podle nějž kdokoliv usvědčený z pomlouvání prezidenta či parlamentu může být uvězněn až na dva roky?" (Šum údivu v sále.) "Druhá otázka: Kdy zrušíte zákon, který dává policii pravomoc používat ilegálních metod při vyšetřování? Komunistická policie skutečně používala ilegálních metod, ale tehdejší vlády se tyto metody uzákonit neopovážila."
Já vím, kde ty peníze jsou, ale proč to chcete vědět vy?-reakce na otázku: "Pane předsedo vlády, víte kde jsou ty peníze?" tazatele, který citoval článek z Washington Post, kde bylo uvedeno, že peníze, které ČR získala z prodeje státních podniků, měly být ve Fondu národního majetku, ale místo toho jsou používány ke krytí deficitu.
My také máme v ústavě jakousi část, kterou Vy nazýváte Bill of Rights -reakce na poznámky profesorů Holma a Einsteina, že "zákony respektují demokratické principy, ústava zaručující svobodu a práva občanů, stejně jako vytvoření vládních orgánů, které neporušují zákony a ústavu, jsou v USA (ale i v demokraciích obecně) podstatně důležitější než otázky ekonomické" -komentář Václava Bukáče: Profesor Einstein řekl, že tato část ústavy ČR má jiné znění. Pan Klaus odporoval, že znění české ústavy je podobné. Na to pan Einstein řekl, že má kopii ústavy ČR nahoře v kanceláři a může ji panu Klausovi přinést, což přítomné posluchače pobavilo. Pan Klaus odpověděl, že to není třeba.
Davos jistě nic z těchto věcí definitivně nevyřešil, ale jasná a ostrá výměna názorů velmi důležité skupiny lidí je v každém případě přínosem. Přínosem je i nezbytné vzájemné naslouchání si, stejně jako objevování nových tváří, nových osobností světové politiky, byznysu, vědy a kultury. Člověk si rád popovídá se "starými" davoskými známými - namátkou zmíním Šimona Pereze z Izraele, polského prezidenta Kwasniewského, amerického ministra financí L. Summerse, Grigorije Javlinského z Ruska, loňského nositele Nobelovy ceny za ekonomii prof. Mundella či mexického guvernéra centrální banky Ortize, ale i s neúnavným a nestárnoucím panem Baťou - a uvidí Umberto Eca a Billa Gatese.
"Politická korektnost je jedna z nejzhoubnějších věcí dnešní doby, je stejně děsivá jako marxismus, vrací nás nekonečně dozadu."
Obecně si myslím, že to je další pokus do našeho demokratického politického standardního systému instalovat nestandardní - a v tomto smyslu protisystémový - prvek, který je celá léta znám pod pojmem nepolitická politika. (O Straně zelených) [Lidové noviny]
Občanská společnost je polemika se svobodnou společností a je povinností každého demokrata ze všech svých sil do konce svých věků proti ní bojovat. (na semináři "o nebezpečí hrozícím obyvatelům Česka ze strany nevládních organizací a vůbec o občanské společnosti" v Centru pro ekonomiku a politiku v Praze, červenec 2005) (z článku Nešťastný debakl zeleného osamělce, Právo, 14. 7. 2005) (výrok Zelená perla roku 2005)<
Jsem přesvědčen, že vládní návrh tiskového zákona musí být ... odmítnut ... i proto, že žádný tiskový zákon nepotřebujeme. -Lidové noviny, 18.6.1999
Hra na politické šachovnici je pro někoho snad vzrušující, ale vážnost doby, v níž žijeme, a úkoly, které jsou před námi, vyžadují spíše kvalitní politický program a politiky, které ho budou umět realizovat než vynalézavou politickou taktiku (i když připouštíme, že se bez nich politika také neobejde). (VK:Proč jsem optimista?1992)
Co bylo dříve - vejce nebo politik?
Malí občané se nikdy nedočkají velkých politiků.
Špatný politik slibuje úrodné léto - dobrý politik zařídí dostatek kombajnů.
Tyran umírá a jeho vláda končí. Mučedník umírá a jeho vláda začíná.
(o vzhledu eurobankovek) Když teď opravdu pominu politiku, pak z pohledu výtvarného je to takový typický byrokratický peníz. Já říkám, že je to peníz-nepeníz. Protože jsou na nich témata-netémata. Podle mě to přesně opisuje filozofii celé Evropské unie. Hlavně se nikoho nedotknout, všichni musí být kamarádi, běda, aby měl jeden navrch nebo druhý méně. Je to vidět i na těch objektech, které jsou na bankovkách, kde najdete mosty-nemosty, okna-neokna. Rozumíte mi, prostě aby to nikoho neurazilo. Jsou to takové impotentní peníze.
Pokud je politik tak naivní, že neví, že spolupracuje s Mrázkem, tak je to možná ještě větší riziko, než kdyby s ním vědomě spolupracoval. Jestli máme v nejvyšších politických kruzích infantilní děti, přijde mi to jako veliké riziko.
Snažil se po tom nástupu udělat změnu zahraniční politiky, což se mu taky podařilo. - o Jiřím Dienstbierovi
Při rozumné hospodářské politice bude za dva roky v ČSFR stejná životní úroveň jako v Rakousku.
Je to základní krize lidských práv. Sedíme na sudu se střelným prachem nespravedlivosti, nerovnosti a nestálosti. Je to časovaná bomba sociálních a politických problémů. Předtím byla lidská práva popírána jménem bezpečnosti. Teď jsou jménem ekonomické obnovy odsunutá na zadní sedadlo. (o lidských právech v době ekonomické krize)
Má všechno, co potřebuje k boji: intelekt, peníze, lidi, celostátní kampaň. A má nejlepšího manžela pro politiku. Nejdůležitější média, do jakých se můžete v prezidentské kampani dostat, jsou ta svobodná. A já si myslím, že on má cenu dvou set milionů investovaných do svobodných médií. (o Hillary Clintonové)
(Během volební kampaně bylo předhazováno Kennedymu, že je příliš mladý /43 let/ a na rozdíl od Nixona nemá tolik politických zkušeností. JFK na to reagoval v říjnu 1960 v Jacksonville, Florida, následovně):