Pátek, 22. červen 2018 | Svátek má Pavla Text je dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0 | Přihlášení

W. J. Bryan

« Všechny citáty autora
 

Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice! It is not a thing to be waited for, it is a thing to be achieved.

 
W. J. Bryan

» W. J. Bryan - zobrazit všechny citáty »Zdroj: (přesný zdroj nebo překladatel tohoto citátu nebyl dosud identifikován, prosíme dodatečně uvést do komentářů)


Štítky: Citáty W. J. Bryan, Bryan Adams quotes, autoři od písmene B


Podobné citáty

 

The real art of conversation is not only to say the right thing at the right time, but also to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment.

 
Dorothy Nevill
 

The most important thing in communication is to hear what is not being said.

 
Peter Drucker
 

A mind is a terrible thing to waste.

 
Neznámý autor
 

Každá dôležitá vec musí mať začiatok, ale pokračovanie do konca, pokiaľ nie je dôkladne ukončená, prináša ozajstnú slávu. [There must be a beginning of any great matter, but the continuing unto the end until it be thoroughly finished yields the true glory. (angl.)]

 
Francis Drake
 

To nejvíc neuvěřitelné na zázracích je, že se stávají. [The most incredible thing about miracles is that they happen.]

 
Gilbert Keith Chesterton
 

Psát román není jako vyprávět něco spojeného s reálným světem. Podstatou je navázání hry mezi čtenářem a spisovatelem. Je to spojené se sváděním. [Writing a novel is not like narrating something related directly to the real world. Its a matter of establishing a game between reader and writer. Its related to seduction.]

 
Georges Perec
© 2009–2017Citáty Ochrana údajů | Kontakt