Čtvrtek, 21. červen 2018 | Svátek má Alois Text je dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0 | Přihlášení

Robert Cialdini

« Všechny citáty autora
 

People seem to be more motivated by the thought of loosing something than by the thought of gaining something of equal value.

 
Robert Cialdini

» Robert Cialdini - zobrazit všechny citáty »Zdroj: (přesný zdroj nebo překladatel tohoto citátu nebyl dosud identifikován, prosíme dodatečně uvést do komentářů)


Štítky: Citáty Robert Cialdini, Robert W. Bly quotes, autoři od písmene C


Podobné citáty

 

Počas celého života som mal toľko problémov s emóciami, a tak som si myslel, že by bola zábava napísať niekoho, kto ten problém nemá. [I have had so much trouble with emotion in my life I thought it just would be fun to write someone who didnt have that problem. (angl.)]

 
Gene Roddenberry
 

Nikdy jsem si o sobě nemyslela, že jsem dobrá zpěvačka. Když mi bylo 5 let, začala jsem zpívat v kostele a nenáviděl jsem svůj hlas, protože zněl jako dospělé ženy, ne jako dítěte. Styděla jsem se za to. [I never thought of myself as a good singer. When I was 5 years old I started singing in church and I hated my voice because I sounded like a grown woman, not a child. I was ashamed of it.]

 
Loleatta Hollowayová
 

When dealing with people, let us remember we are not dealing with creatures of logic. We are dealing with creatures of emotions, creatures bristling with prejudices and motivated by pride and vanity.

 
Dale Carnegie
 

Business is a lot like tennis - those who don´t serve well end up loosing.

 
Neznámý autor
 

Do not worry about people stealing your ideas. If your ideas are any good, you will to ram them down people´s throats.

 
Howard Aiken
 

It si important to remember that every person is different and has to be motivated differently.

 
Mike Krzyzewski
© 2009–2017Citáty Ochrana údajů | Kontakt