Čtvrtek, 19. duben 2018 | Svátek má Rostislav Text je dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0 | Přihlášení

Oprah Winfrey

« Všechny citáty autora
 

Books were my pass to personal freedom. I learned to read at age three, and soon discovered there was a whole world to conquer that went beyond our farm in Mississippi.

 
Oprah Winfrey

» Oprah Winfrey - zobrazit všechny citáty »Zdroj: (přesný zdroj nebo překladatel tohoto citátu nebyl dosud identifikován, prosíme dodatečně uvést do komentářů)


Štítky: Citáty Oprah Winfrey, Oprah Winfrey quotes, autoři od písmene W


Podobné citáty

 

The freedom to grow personally, the freedom to make mistakes and learn from them, the freedom to work hard and the freedom to be yourself - these four freedoms should be guaranteed by every leader in every organization.

 
Mike Krzyzewski
 

A bottle of wine contains more philosophy than all the books in the world.

 
Louis Pasteur
 

A classic - something that everybody wants to have read and nobody wants to read. - Klasická literatura je něco, co by chtěl mít každý přečtené, ale co nikdo nechce číst.

 
Mark Twain
 

Vyrůstal jsem tvrdě. Česal jsem bavlnu, oral s mulami, montoval auta a hrál na kytaru a klavír. Co jsem se naučil, naučil jsem se sám. Nechodil jsem moc do školy. Tři roky. [I grew up hard. I picked cotton and plowed with the mule and fixed the cars and played with the guitar and the piano. What I learned I learned on my own. I didn’t have much school. Three years.]

 
Pinetop Perkins
 

Give the world the best you have, and you will get kicked in the teeth. Give the world the best you have got anyway!

 
Matka Tereza
 

We know nothing about motivation. All we can do is write books about it.

 
Peter Drucker
© 2009–2017Citáty Ochrana údajů | Kontakt