Pátek, 20. duben 2018 | Svátek má Marcela Text je dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0 | Přihlášení

Mike Krzyzewski

« Všechny citáty autora
 

There are five fundamental qualities that make every team great: communication, trust, collective responsobility, caring and pride. I like to think of each as separate finger on the fist.

 
Mike Krzyzewski

» Mike Krzyzewski - zobrazit všechny citáty »Zdroj: (přesný zdroj nebo překladatel tohoto citátu nebyl dosud identifikován, prosíme dodatečně uvést do komentářů)


Štítky: Citáty Mike Krzyzewski, Mike Bickle quotes, autoři od písmene K


Podobné citáty

 

Wearing the same shirts does not make you a team.

 
R. Buchholz
 

Everybody can be great ... because anybody can serve. You do not have to have a college degree to serve. You do not have to make your subject and your verb agree to serve. You only need a heart full of grace. A soul generated by love.

 
Martin Luther King
 

Kňaz je ako studňa. A robí všetko, aby dával čistú vodu. Kto príde s veľkou nádobou, načerpá plnú, kto s malou, málo. Kto príde s deravou nádobou, neodnesie si nič, a kto príde s nádobou špinavou, odnesie si špinavú vodu.

 
Anton Srholec
 

In leadership, no word is more important than trust.

 
Mike Krzyzewski
 

The most important thing in communication is to hear what is not being said.

 
Peter Drucker
 

Největším štěstím na světě je udělat ostatní šťastnými; dalším největším je udělat to tak, aby si to mysleli. [The greatest happiness in the world is to make others happy; the next greatest is to make them think.]

 
Luther Burbank
© 2009–2017Citáty Ochrana údajů | Kontakt