Sobota, 26. květen 2018 | Svátek má Filip Text je dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0 | Přihlášení

Mike Krzyzewski

« Všechny citáty autora
 

The freedom to grow personally, the freedom to make mistakes and learn from them, the freedom to work hard and the freedom to be yourself - these four freedoms should be guaranteed by every leader in every organization.

 
Mike Krzyzewski

» Mike Krzyzewski - zobrazit všechny citáty »Zdroj: (přesný zdroj nebo překladatel tohoto citátu nebyl dosud identifikován, prosíme dodatečně uvést do komentářů)


Štítky: Citáty Mike Krzyzewski, Mike Bickle quotes, autoři od písmene K


Podobné citáty

 

Environmentalism is a dangerous ideology endangering human freedom.(BBC News, listopad 2007)

 
Václav Klaus
 

Books were my pass to personal freedom. I learned to read at age three, and soon discovered there was a whole world to conquer that went beyond our farm in Mississippi.

 
Oprah Winfrey
 

Svoboda je barvoslepá a touha po ní byla Bohem dána do prsou každého člověka. Pomoci tomu, kdo ji hledá a kdo na to má právo je naše svatá povinnost. [Freedom is colorblind, and the yearning for it is God-implanted within the breast of every human being. To help those who seek it and who have the right to it is our sacred obligation. (1960, proti rasové segregaci)]

 
Judah Nadich
 

If your actions create a legacy that inspires others to dream more, learn more, do more, and become more, then, you are an excellent leader.

 
Dolly Parton
 

People who make no mistakes lack boldness and the spirit of adventure. They are brakes on the wheels of progress.

 
Dale Turner
 

Naší prací je udělat Ameriku katolickou. [Our work is to make America Catholic.]

 
John Ireland
© 2009–2017Citáty Ochrana údajů | Kontakt