Úterý, 22. srpen 2017 | Svátek má Bohuslav Text je dostupný pod licencí CC BY-SA 3.0 | Přihlášení

Citáty o knihách - náhodné


Tip: u známých osobností se při najetí myší na jméno zobrazí krátké info o daném člověku.
Aldous Huxley | Citáty o knihách
Orwell se obával těch, kteří by zakázali knihy. Huxley se obával, že by nebyl důvod knihy zakazovat, protože by nebyl nikdo, kdo by chtěl nějakou číst. Orwell se obával těch, kteří by nám odpírali informace. Huxley se obával těch, kteří by nám jich dali tolik, že by nás uvrhli do pasivity a egoismu. Orwell se obával toho, že by byla pravda před námi skryta. Huxley se obával toho, že by pravda utonula v moři bezvýznamnosti. Orwell se obával, že se staneme nesvobodnou kulturou. Huxley se obával, že se staneme kulturou zcela zaujatou obdobou smyslových filmů, heče peče a her s odstředivým míčem. Jak Huxley poznamenal v Brave New World Revisited, zastánci občanských svobod a racionalisté, kteří vždy varují před tyranií, zapomněli na téměř nekonečnou lidskou touhu po rozptýlení. Huxley dodává, že v 1984 jsou lidé ovládáni způsobovanou bolestí. V Konci civilizace jsou ovládáni způsobovanou rozkoší. Ve zkratce, Orwell se obával, že nás zničí to, co nenávidíme. Huxley se obával, že nás zničí to, co milujeme.Michelangelo Antonioni
Natáčet film neznamená psát román. Flaubert řekl, že jeho povoláním není život: jeho povoláním je prý psát. Naproti tomu natáčet film znamená žít - přinejmenším pro mne.
Benjamin Disraeli
Kniha může být stejně tak velká jako bitva.
Georg Christoph Lichtenberg
Spálené knihy, nu budiž, ale spálené pečeně?
Gabriel Laub
Není co závidět literátovi, o němž se píše líp, než píše on sám.
Knihy jsou nahromaděným pokladem světa, vhodným dědictvím pokolení a národů.
Quintus Horatius Flaccus
Básníci mají být průměrní lidé, ani bozi, ani prodavači knih.
Milan Kenda
Slabá kniha je jako slabá žena. Kdekdo se s ní vyspí.
Karol Irzykowski
Naše literatura potřebuje kritiky, avšak naši spisovatelé nepotřebují kritiky, ale jen recenze.
René Descartes
Četba dobrých knih je jako hovory s těmi nejpočestnějšími lidmi z minulého století.
Francis Bacon | Citáty o knihách
Sú knihy, ktoré stačí iba ochutnať, iné treba zhltnúť, a napokon sú také, ktoré je nevyhnutné takrečeno požuvať a pomaly tráviť.Viktor Frankl
Jednaj tak, akoby si na konci svojho života listoval vo svojom vlastnom životopise a narazil by si práve na tú kapitolu, ktorá jedná o súčasnom životnom úseku. Budúcu kapitolu knihy ešte môžeš zmeniť.
Lucius Annaeus Seneca
Spoločnosť kníh si možno zvoliť lepšie než spoločnosť ľudí. Tým skôr si medzi knihami vyberaj priateľa na celý život.
Neznámý autor
Nejlepší výchovy se dosahuje spíše tím, co se učíme v životě, než tím, co se dočteme v knihách.
Jean de La Fontaine
Láska je prapodivný vládce a šťastný ten, kdo nesetká se leč v knihách s její krutostí!
Nejtragičtější věcí v životě, kterou stojí za to popsat, je banální fakt, že nikdy nemáme to, co bychom chtěli mít, nejsme tam, kde bychom chtěli být, nejsme tím, čím bychom chtěli být. Každý z nás to prožíval v určité etapě svého života a kvůli tomu trpěl. Myslím, že o tom je moje kniha. (o knize Denní dům, noční dům)
Taslima Nasrinová
Musela jsem z Bangladéše utéct. Napadali mě, prohlásili za odpadlici. Vláda na mě vydala zatykač. Moje knihy zakázali. Nakonec nade mnou muslimští fundamentalisté vyhlásili fatwu, rozsudek smrti. A nikdo se nepostavil na moji obranu.
Soňa Červená
Kdyby byl Karel Čapek psal jinou řečí než češtinou, byl by světový spisovatel. Jeho jasnozřivost, to je neco jako když jsme četli knihy Julese Vernea. Jenomže Čapek byl navíc filozof. Tím Verneho předčil. Škoda, že se nějak zapomnělo, jaký to byl spisovatel. Myslím si, že je naše rodinné stříbro.
Nicolas Sarkozy
Jeho nekompromisnost, jeho ideály a jeho dlouhý, aktivní život dělají ze Solženicyna hrdinu z románu, dědice Dostojevského. Patří na panteón světové historie. (po Solženicynově úmrtí)
Spisovatel, říkával Diderot, může mít milenku, která píše knihy, musí však mít manželku, která mu žehlí košile.
© 2009–2017Citáty Ochrana údajů | Kontakt